Рајчинец (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајчинец
археолошко наоѓалиште
Рајчинец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рајчинец
Рајчинец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Рајчинец
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рајчинец е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, каде на мала зарамнета површина се наоѓаат грамади од кршен камен, а наместа се среќаваат и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069