Св. Спас (Евла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Спас
археолошко наоѓалиште
Св. Спас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Спас
Св. Спас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583Координати: 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583
Основни податоци
Име Св. Спас
Место Евла, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Спас е археолошки локалитет во преспанското село Евла. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа југозападно од селото, на десниот брег на Елечка Река, каде на мало зарамнето плато се наоѓаат остатоци од урнатини на мала црквичка, позната кај мештаните под името Св. Спас.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069