Св. Ѓорѓи (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 500 m југозападно од селото, во правецот на брегот на Преспанското Езеро, каде според кажувањата на мештаните, при изградбата на црквата „Св. Ѓорѓи“ биле откопани и уништени повеќе гробови со конструкции од камени плочи. Зачувана е надгробна стела со релјефно претставени бисти на маж и жена и коњаник, како и еден мал импост - капител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069