Долно Дупени (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Дупени
археолошко наоѓалиште
Долно Дупени is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долно Дупени
Долно Дупени
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944Координати: 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Основни податоци
Име Долно Дупени
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Дупени е археолошки локалитет во преспанското село Долно Дупени. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на повеќе локации низ самото село, каде по дворовите на селаните, на поголема површина при копањето на темели за нови куќи биле откривани фрагменти од керамички садови и друг археолошки материјал кој не е зачуван.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069