Кула (Избишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′25″N 20°59′40″E / 41.14028° СГШ; 20.99444° ИГД / 41.14028; 20.99444Координати: 41°08′25″N 20°59′40″E / 41.14028° СГШ; 20.99444° ИГД / 41.14028; 20.99444
Основни податоци
Име Кула
Место Избишта
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула — археолошки локалитет во преспанското село Избишта. Локалитетот претставува населба од хеленистичко време. Локалитетот се наоѓа на истоимениот врв на доминатен рид со надморска височина од 1168 метри и со отворен поглед кон Преспанската котлина, веднаш над течението на Голема Река и патниот правец Ресен-Охрид, во непосредна близина на запад од локалитетот Гимбабица со кого има јасна визуелна комуникација. Сместен е на зарамнето плато со површина од околу 2 хектари, издолжено во правец север-југ. Поради обраснатоста на теренот и неистраженоста, не се видливи јасни остатоци од градби со станбен или фортификациски карактер, меѓутоа по рабовите на платото видливи се одредени ситуации кои индицирааат на постоење на одбрамбен бедем. Имено, во југоисточниот крај на платото, под тенок слој на земја и мов, се забележуваат одредени камени структури за кои. Покрај западниот раб на платото, во една од чистините без висока вегетација се воочува благо издигнување - насип - во природното спуштање на теренот, со ширина од околу 1 метар и протегање во правец север-југ. На површината на платото се забележливи повеќе фрагменти на градежна и садова керамика. Се смета дека блискиот локалитет Гимбабица била некрополата на оваа населба, а под неа минувал и патот Via Egnatia[1] (локалитет Јамиште).


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fasolo М., La via Egnatia I - Da Apollonia e Dyrrachium ad Herakleia Lynkestidos, Roma 2003,237-246
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069