Рекиње (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рекиње
археолошко наоѓалиште
Рекиње is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рекиње
Рекиње
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Рекиње
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рекиње е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 3 km источно од селото, во подножјето на Баба Планина и во непосредната близина на изворот на малата река, каде се гледаат грамади згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069