Св. Константин и Елена (Долна Бела Црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Константин и Елена
археолошко наоѓалиште
Св. Константин и Елена is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Константин и Елена
Св. Константин и Елена
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′12″N 21°01′52″E / 41.03667° СГШ; 21.03111° ИГД / 41.03667; 21.03111Координати: 41°02′12″N 21°01′52″E / 41.03667° СГШ; 21.03111° ИГД / 41.03667; 21.03111
Основни податоци
Име Св. Константин и Елена
Место Долна Бела Црква
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Константин и Елена е археолошки локалитет во преспанското село Долна Бела Црква. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во олтарот на црквата „Св. Константин и Елена“ и всушност е профилирана ара со грчки натпис, што се користи како како чесна трпеза.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069