Кули (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кули
Кули is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кули
Кули
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Кули
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кули е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на околу 600 m југоисточно од селото, покрај патот за црквата „Св. Ѓорѓи“, каде по површината се среќаваат фрагмен¬ти од керамички садови, тегови со различна форма и друго. Во 1967 година се извршени заштитни археолошки ископувања при што се откриени темели од објекти, слабо зачувани, и тоа како еден ред ѕидарија. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069