Шуица (Сливница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Шуица
Шуица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шуица
Шуица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139Координати: 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139
Основни податоци
Име Шуица
Место Сливница
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шуица е археолошки локалитет во преспанското село Сливница. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа на растојание од околу 3 km југоисточно од селото, каде се наоѓаат урнатини од мала црквичка и околу неа гробови со конструкции од камени плочи. Според темелот на северниот ѕид, кој јасно се оцртува, должината на црквичката изнесувала 7 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069