Присој (Љубојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Присој
археолошко наоѓалиште
Присој is located in Археолошки локалитет во Македонија
Присој
Присој
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056Координати: 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Основни податоци
Име Присој
Место Љубојно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Присој е археолошки локалитет во преспанското село Љубојно. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во лозје на локален селанец,кое е на 1 km североисточно од селото, каде се откриени темели од објекти, суспензури од хипокауст, како и повеќе питоси од кои еден се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069