Сливница (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сливница
археолошко наоѓалиште
Сливница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сливница
Сливница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139Координати: 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139
Основни податоци
Име Сливница
Место Сливница
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сливница е археолошки локалитет во преспанското село Сливница. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во самото село, каде во текот на изградбата на неколку селски куќи биле откривани остатоци од темели на повеќе објекти. Денес на површината може да се забележат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069