Трафостаница (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трафостаница
археолошко наоѓалиште
Трафостаница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трафостаница
Трафостаница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Трафостаница
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трафостаницаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува некропола од среден век. Се наоѓа на излезот од летувалиштето Царина кон селото, каде во 1950 година, кога се градела трафостаницата, биле откриени неколку гробови со ориентација запад-исток и во нив биле најдени бронзен крст, прстен со врежана човечка фигура, бронзена белезица и други гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069