Ливаѓе (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливаѓе
археолошко наоѓалиште
Ливаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ливаѓе
Ливаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Ливаѓе
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ливаѓе е археолошки локалитет во преспанското село Претор. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од јужната страна, каде со сондажното археолошко истражување извршено во 1973 година е откриен голем број археолошки предмети, и тоа фрагменти од керамички садови, питоси, тегови и градежен материјал. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069