Старо Село (Лева Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква is located in Македонија
Горна Црква
Местоположба на Горна Црква во Македонија
Местоположба 41°09′30″N 21°00′20″E / 41.15833° СГШ; 21.00556° ИГД / 41.15833; 21.00556Координати: 41°09′30″N 21°00′20″E / 41.15833° СГШ; 21.00556° ИГД / 41.15833; 21.00556
Основни податоци
Место Лева Река
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во преспанското село Лева Река. Претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 3,5–4 км североисточно од селото, на едно зарамнето плато се забележуваат темели од објекти, урнатини од црквичка со мали димензии и околу неа гробови градени од камени плочи, со насоченост запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069