Св. Атанас (Грнчари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Македонија
Св. Атанас
Местоположба на Св. Атанас во Македонија
Местоположба 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° N; 21.05333° E / 41.01833; 21.05333Координати: 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° N; 21.05333° E / 41.01833; 21.05333
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Грнчари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во преспанското село Грнчари . Претставува осамен наод од римско време. Наодот претставува мермерна плоча со претстава на Тракиски коњаник, која била пронајдена во црквата „Св. Атанасиј“ од страна на Народниот музеј од Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069