Селиште (Болно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194Координати: 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194
Основни податоци
Име Селиште
Место Болно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во преспанското село Болно. Локалитетот претставува населба и топилница од среден век. Се наоѓа на 2 km северно од селото, на врвот од една мала височинка обрасната со густа шума, во непосредната близина на составот на реките Манастирска и Илинска, каде се гледаат темели од објекти, наместа добро зачувани, ѕидани од камен и кал. По површината се среќаваат и фрагменти од топена железна руда/згура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069