Чешино (Кривени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешино
археолошко наоѓалиште
Чешино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чешино
Чешино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′25″N 21°01′26″E / 41.14028° СГШ; 21.02389° ИГД / 41.14028; 21.02389Координати: 41°08′25″N 21°01′26″E / 41.14028° СГШ; 21.02389° ИГД / 41.14028; 21.02389
Основни податоци
Име Чешино
Место Крани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чешино е археолошки локалитет во преспанското село Кривени. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа источно од селото, каде во подножјето на високиот Гричи Рид, при обработувањето на земјата мештаните наидувале на темели од објекти ѕидани од кршен камен и кал, камења за рачно мелење, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069