Нивје (Штрбово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нивје
археолошко наоѓалиште
Нивје is located in Македонија
Нивје
Местоположба на Нивје во Македонија
Местоположба 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250Координати: 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250
Основни податоци
Место Штрбово
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Нивјеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Штрбово. Претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа во непосредна близина на ловечкиот дом, каде се гледаат остатоци од средновековна црква и околу неа гробови со конструкции од камени плочи, со насоченост запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069