Ливадица (Евла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливадица
археолошко наоѓалиште
Ливадица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ливадица
Ливадица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583Координати: 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583
Основни податоци
Име Ливадица
Место Евла, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ливадица е археолошки локалитет во преспанското село Евла. Локалитетот претставува осамен наод од доцноантичко време. Се наоѓа во самото село, каде во една градина на локален жител при обработувањето на земјата биле откриени неколку помали питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069