Св. Атанас (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Атанас
Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Атанас е археолошки локалитет во преспанското село Стење. Локалитетот претставува црква од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 1 km јужно од селото, крај патот за селото Коњско во близината на црквата „Св. Атанасиј“, подигната во XVIII век. При трасирањето на патот што поминува крај самата црква биле откриени остатоци од постар објект - црква градена со камен и варов малтер, како и едно столпче од мермер со врежан грб. Според овие наоди, може да се претпостави дека црквата „Св. Атанасиј“ била подигната врз темелите на постар сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069