Старо Село (Коњско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село

Карта

Местоположба 40°54′40″N 20°59′14″E / 40.91111° СГШ; 20.98722° ИГД / 40.91111; 20.98722Координати: 40°54′40″N 20°59′14″E / 40.91111° СГШ; 20.98722° ИГД / 40.91111; 20.98722
Основни податоци
Место Коњско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Село — археолошко наоѓалиште во преспанското село Коњско. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа јужно од селото, во непосредната близина на брегот на Преспанското Езеро, каде се откриени гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на мештаните, при понизок водостој се појавувале и темели од објект, најверојатно од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069