Прекоп (Асамати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прекоп
археолошко наоѓалиште
Прекоп is located in Археолошки локалитет во Македонија
Прекоп
Прекоп
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083Координати: 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083
Основни податоци
Име Прекоп
Место Асамати
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прекоп — археолошко наоѓалиште во преспанското село Асамати. Претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 2 км северно од селото и во правецот на селото Езерани, на самото езерско крајбрежје, каде на простор од 100 × 100 м по површината се гледаат остатоци од градби кои со едниот дел навлегуваат во водата на езерото. Објектите се откриени случајно, при опаѓањето на нивото на езерото. Најверојатно се работи за рибарски населби. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069