Леска (Наколец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Леска
Леска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° СГШ; 21.10694° ИГД / 40.89306; 21.10694Координати: 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° СГШ; 21.10694° ИГД / 40.89306; 21.10694
Основни податоци
Име Леска
Место Наколец
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Леска е археолошки локалитет во преспанското село Наколец. Локалитетот претставува утврдена населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, покрај патот за Љубојно, каде во градинара на локален житев, со обработувањето на земјата биле откриени остатоци од темели на објекти со подови од камени плочи и фрагмент од стебло на столб. Дел од градежниот материјал е однесен и употребен во градбата на селските куќи. Една мермерна плоча со натпис е вградена во скалите од куќата на сопственикот на градината. Денес по површината на локалитетот се забележуваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069