Слатина (Златари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатина
археолошко наоѓалиште
Слатина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Слатина
Слатина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000Координати: 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000
Основни податоци
Име Слатина
Место Златари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Слатина е археолошки локалитет во преспанското село Златари. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на десната страна од патот за Ресен, на 2,5-3 km јужно од селото, каде на блага падина што се спушта кон запад при обработувањето на нивите мештаните откриле темели од објекти ѕидани од кршен камен и кал. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и водоводни цевки. Локален жител при орање на својата нива, открил питос во кој имало земјоделски алатки. Наодите се загубени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069