Четкарица (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Четкарица
археолошко наоѓалиште
Четкарица is located in Македонија
Четкарица
Местоположба на Четкарица во Македонија
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Четкарицаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км северозападно од селото, каде по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069