Св. Илија (Грнчари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° СГШ; 21.05333° ИГД / 41.01833; 21.05333Координати: 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° СГШ; 21.05333° ИГД / 41.01833; 21.05333
Основни податоци
Место Грнчари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Грнчари . Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на просторот помеѓу населбата Скочино и црквата „Св. Илија“, каде се гледаат урнатини од мала еднокорабна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069