Трно Нива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трно Нива
археолошко наоѓалиште
Трно Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трно Нива
Трно Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389Координати: 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389
Основни податоци
Име Трно Нива
Место Сопотско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трно Нива е археолошки локалитет во преспанското село Сопотско. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 2 km југоисточно од селото, лево од патот за селото Козјак, каде се наоѓаат ниви на локални жители со површина од неколку хектари, во кои се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069