Черти Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черти Камен
археолошко наоѓалиште
Черти Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Черти Камен
Черти Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Черти Камен
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Черти Камен — археолошки локалитет во преспанското село Отешево. Локалитетот претставува голема варовничка карпа помеѓу патот Отешево-Царина и Преспанското Езеро, која во минатото претставувала мал остров, употребувана до ден денес како пештерна црква. Врз основа на името (Од старословенски *čьrtъ, основен превод: „ѓавол“, „демон“, „зол дух“[1]), постоечките запишани преданија, кои според локалните жители карпата ја поставиле „ѓаволите“ со цел да го запрат протокот на вода од Преспанското Езеро под Галичица и со тоа да ја поплават Преспанската Котлина, меѓутоа биле спречени од Св. Ѓорѓи, и „преживеаната“ сакрализација, постои можност дека се работи за локација на старо, паганословенско светилиште.[2]


Поврзано[3][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yakubovich I., The Slavic Draughtsman, In: Hansen B. S. S. et al. (eds.), Etymology and the European Lexicon: Proceedings of the 14th Fachtagung Der Indogermanischen Gesellschaft, Wiesbaden 2017, 530-540.
  2. Eftimovski I., Предлог проект - Архео. парк „Шурленско...“, 124-137 AXIOS Vol. 3, 2018 | ISSN: 2545-4285
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069