Сирхан (Отешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Сирхан
Сирхан is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сирхан
Сирхан
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944°СГШ 20.91667°ИГД / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944°СГШ 20.91667°ИГД / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Сирхан
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сирхан е археолошки локалитет во преспанското село Отешево. Локалитетот претставува утврдена осамен наод од римско време. При изградбата на тунелот за летувалиштето, во 1948 година е најдена надгробна стела со семејна претстава (фигури на маж, жена и дете), која се чува во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069