Пирк (Отешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пирк
археолошко наоѓалиште
Пирк is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пирк
Пирк
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Пирк
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пирк е археолошки локалитет во преспанското село Отешево. Локалитетот претставува утврдена населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 1 km северно од туристичката населба, над месноста Сирхан, каде се издига гребен со зарамнето плато на кое се среќаваат фрагменти од керамички садови. Платото било прекопано со ровови во Првата светска војна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069