Граишта (Љубојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граишта
археолошко наоѓалиште
Граишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Граишта
Граишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056Координати: 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Основни податоци
Име Граишта
Место Љубојно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Граишта е археолошки локалитет во преспанското село Љубојно. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 1 km од селото, покрај патот за селото Брајчино, каде при обработувањето на земјата мештаните раскопале повеќе гробови во кои биле најдени керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069