Арапски Гробишта (Покрвеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арапски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Арапски Гробишта is located in Македонија
Арапски Гробишта
Местоположба на Арапски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° N; 20.95639° E / 41.01667; 20.95639Координати: 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° N; 20.95639° E / 41.01667; 20.95639
Основни податоци
Име Арапски Гробишта
Место Покрвеник
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Арапски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Покрвеник. Претставува некропола од среден век. Се наоѓа во во непосредната близина на училиштето „Браќа Миладиновци“ и на просторот помеѓу новата и старата селска населба, каде се забележуваат контури од камени конструкции на гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069