Селиште (Рајца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°00′7.92″N 21°03′42.18″E / 41.0022000° СГШ; 21.0617167° ИГД / 41.0022000; 21.0617167Координати: 41°00′7.92″N 21°03′42.18″E / 41.0022000° СГШ; 21.0617167° ИГД / 41.0022000; 21.0617167
Основни податоци
Место Рајца
Општина Ресен
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Рајца. Претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото, каде се наоѓаат урнатини од средновековна црква и околу неа гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069