Куќишта (Штрбово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Куќишта
Куќишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќишта
Куќишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250Координати: 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250
Основни податоци
Име Куќишта
Место Штрбово
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќишта е археолошки локалитет во преспанското село Штрбово. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа во подножјето на Баба Планина, на околу 2 km источно од селото на зарамнета површина на која се присутни грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал. Според исказите на мештаните, до пред Втората светска војна биле видливи темели од неколку објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069