Рудина (Љубојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Рудина
Рудина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рудина
Рудина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056Координати: 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Основни податоци
Име Рудина
Место Љубојно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудина е археолошки локалитет во преспанското село Љубојно. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во лозје на локален селанец,кое е на 1,5 km западно од селото, на десната страна од патот Макази-Маркова Нога, каде во нива на локален жител биле откриени темели од објекти. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, суспензури од хипокауст и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069