Кула (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° N; 21.06833° E / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° N; 21.06833° E / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Кула
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период среден век
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Курбиново. Претставува тврдина од средниот век. Се наоѓа на 2 км североисточно од селото, каде на висок рид со зарамнето плато, познат уште и под името Кулишта, се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди. Видливи се и контурите на одбранбен бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069