Св. Атанас (Брајчино)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 40°54′23″N 21°9′33″E / 40.90639° СГШ; 21.15917° ИГД / 40.90639; 21.15917Координати: 40°54′23″N 21°9′33″E / 40.90639° СГШ; 21.15917° ИГД / 40.90639; 21.15917
Основни податоци
Место Брајчино
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во преспанското село Брајчино. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на црквата „Св. Атанасиј“, каде при изградбата на патот кон релејната станица биле оштетени неколку гробови градени од камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069