Кирејца (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирејца
археолошко наоѓалиште
Кирејца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кирејца
Кирејца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Име Кирејца
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кирејца е археолошки локалитет во преспанското село Подмочани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа во подножјето на 1 km од селото, во правецот на селото Рајца, каде по површината на нивите се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069