Лозјата (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозјата
археолошко наоѓалиште
Лозјата is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лозјата
Лозјата
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Лозјата
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лозјатаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа по површините на селските лозја, кои лежат 2 км западно од селото, каде се забележуваат фрагменти од керамички садови и голем број орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069