Андонови Градини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андонови Градини
археолошко наоѓалиште
Андонови Градини is located in Археолошки локалитет во Македонија
Андонови Градини
Андонови Градини
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444Координати: 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444
Основни податоци
Име Андонови Градини
Место Лавци, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Андонови Градини е археолошки локалитет во преспанското село Лавци. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на североисточниот крај на селото, на блага падина што се спушта кон рекичката Плаича, каде при обработувањето на земјата мештаните наидувале на ѕидови од објекти. На долниот крај, во непосредната близина на селскиот пат, еден мештанец во 1965 година случајно открил керамички сад со 100 бронзени монети од кои зачувал само 25.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069