Горна Црква (Лева Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква

Карта

Местоположба 41°09′30″N 21°00′20″E / 41.15833° СГШ; 21.00556° ИГД / 41.15833; 21.00556Координати: 41°09′30″N 21°00′20″E / 41.15833° СГШ; 21.00556° ИГД / 41.15833; 21.00556
Основни податоци
Место Лева Река
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во преспанското село Лева Река. Претставува осамен наод од доцноантичко време. Северно од селото, на десниот брег на малата селска река и во непосредната близина на црквата „Св. Никола“, во 1960 година, при копање на земја за правење тули биле откриени два питоса кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069