Горно Дрмче (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Горно Дрмче)
Горно Дрмче is located in Македонија
Горно Дрмче
Местоположба на Горно Дрмче во Македонија
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горно Дрмчеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Подмочани. Претставува осамен наод од доцноантичко време. Во нива на локален селанец биле откриени повеќе питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069