Прељупски Рид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прељупски Рид
археолошко наоѓалиште
Прељупски Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Прељупски Рид
Прељупски Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′00″N 20°57′40″E / 41.03333° СГШ; 20.96111° ИГД / 41.03333; 20.96111Координати: 41°02′00″N 20°57′40″E / 41.03333° СГШ; 20.96111° ИГД / 41.03333; 20.96111
Основни податоци
Име Прељупски Рид
Место Прељубје
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прељупски Рид е археолошки локалитет во преспанското село Прељубје. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km југоисточно од селото, во лозје на жител од селото Долно Перово, каде бил откриен питос. Во околните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен мате¬ријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069