Маркова Нога (Долно Дупени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркова Нога
археолошко наоѓалиште
Маркова Нога is located in Археолошки локалитет во Македонија
Маркова Нога
Маркова Нога
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944Координати: 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Основни податоци
Име Маркова Нога
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маркова Нога — археолошки наоѓалиште во преспанското село Долно Дупени. Претставува населба од хеленистичко и доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на граничниот премин со Грција покрај езерскиот брег на Преспанското Езеро, каде со повлекувањето на водите на езерото биле откриени објекти градени од камени блокови, слични на градбите од наоѓалиштето Анче кај селото Крани. Источно од оваа групација на објекти, на повисока тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови, тули, покривни ќерамиди. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069