Св. Крстовден (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Крстовден
археолошко наоѓалиште
Св. Крстовден is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Крстовден
Св. Крстовден
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Св. Крстовден
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Крстовден е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во селската црква , каде во неа се вградени повеќе сполии (импост-капители со претстава на два гулаба и крст). Архитектонска пластика се среќава и на повеќе места во селото и околу селото. Освен тоа, на овој простор се откриени и остатоци од мозаични подови кои укажуваат на постоење на остатоци од базилика. Сондажни археолошки истражувања се извршени во текот на 1970-72 година од страна на Археолошкиот музеј на Македонија.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Курбиново Преспа, црква Св. Крстовден, архитектонска пластика”. Лихнид 5, 57-63; 15 Битракова Грозданова В