Кулине (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кулине
археолошко наоѓалиште
Кулине is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кулине
Кулине
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Кулине
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кулине е археолошки локалитет во преспанското село Претор. Локалитетот претставува населба од бронзено, хеленистичко, римско време и среден век. Се наоѓа на 1 km источно од селото на рид со зарамнето плато на кое се наоѓаат фрагменти од керамички садови и друг археолошки материјал од населби со различна временска и културна припадност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069