Далечна Црква (Златари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Далечна Црква
археолошко наоѓалиште
Далечна Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Далечна Црква
Далечна Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000Координати: 41°7′2.64″N 21°3′46.8″E / 41.1174000° СГШ; 21.063000° ИГД / 41.1174000; 21.063000
Основни податоци
Име Далечна Црква
Место Златари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Далечна Црква е археолошки локалитет во преспанското село Златари. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на источната периферија на селото, кај селските гробишта, каде според кажувањето на мештаните, постоеле постари гробови градени од камени плочи. Исто така, биле откриени и темели од црква со мали димензии, ѕидана од камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069