Гробишта (Долно Дупени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробишта
Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944Координати: 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Основни податоци
Име Гробишта
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта или Св. Никола е археолошки локалитет во преспанското село Долно Дупени. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа на околу 1.500 m источно од селото, во подножјето на планината Баба, каде на издолжен гребен со зарамнето плато се откриени гробови градени од камени плочи. Во средишниот дел на платото се гледаат остатоци од црква со мали димензии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069