Јамиште (Избишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јамиште
археолошко наоѓалиште
Јамиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јамиште
Јамиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′54″N 21°00′14″E / 41.13167° СГШ; 21.00389° ИГД / 41.13167; 21.00389Координати: 41°07′54″N 21°00′14″E / 41.13167° СГШ; 21.00389° ИГД / 41.13167; 21.00389
Основни податоци
Име Јамиште
Место Избишта
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg патишта

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јамиште е археолошки локалитет во преспанското село Избишта. Локалитетот претставува пат од римско време. Се наоѓа северозападно од селото, во нива на локален жител, каде се откриени камени плочи редени една до друга. Најверојатно се работи за остатоци од античкиот пат Виа Игнација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069