Глабок Дол (Болно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глабок Дол
археолошко наоѓалиште
Глабок Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Глабок Дол
Глабок Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194Координати: 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194
Основни податоци
Име Глабок Дол
Место Болно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Глабок Дол е археолошки локалитет во преспанското село Болно. Локалитетот претставува осамен наод од доцноантичко време. Се наоѓа на 500 m северно од селото, од десната страна на патот што води кон локалитетот Селиште, каде во 1975 година биле откопани два питоса.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069